Pięciosetowy pojedynek dla ProNutivy SKK

Data: 17.01.2023 r., godz. 12.01    Liczba odwiedzających: 789
Siatkarze ProNutivy po pięciosetowym boju pokonują KTS Flot Iskra Warszawa.

W niedzielę, 15 stycznia br. hala belskiego GOSiR-u kolejny raz gościła siatkarskie rozgrywki 1. Ligi Mazowieckiej Mężczyzn. W X kolejce, będącą jednocześnie początkiem rundy rewanżowej, ProNutiva SKK Belsk Duży podejmowała stołeczny KTS Flot Iskra.

W pierwszym meczu zwycięstwo za trzy punkty odnieśli belszczanie i to oni stawiani byli w roli faworytów. Dodatkowo goście w dotychczasowych rozgrywkach w dziewięciu meczach odnieśli jedynie trzy zwycięstwa i plasują się w dolnej części tabeli (7 miejsce).

Wydarzenia na parkiecie, szczególnie w dwóch pierwszych setach, pokazały, że nie liczy się ranking, a aktualna dyspozycja po świąteczno - noworocznej przerwie w rozgrywkach. W pierwszej odsłonie podopieczni trenera Edwarda Skorka (złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu i mistrz świata z Meksyku) narzucili swój styl gry i szybko wypracowali przewagę (4:8, 6:10, 7:15). W tej fazie meczu belszczanie razili słabym przyjeciem i brakiem skuteczności w ataku. W końcówce seta trzy asy Łukasza Zugaja pozwoliły na odrobienie części strat (13:17) i dały pozytywny impuls drużynie. W pewnym momencie gospodarze doprowadzili do wyniku 17:18 i losy seta wydawały się otwarte. Końcówka to ponowne problemy z przyjęciem i pomimo ambitnej walki goście dowieźli zwycięstwo, wygrywając do 23.

Podobny przebieg miała druga odsłona. Przyjezdni szybko wypracowali przewagę (5:10, 9:14) i kontrolowali przebieg spotkania. Miejscowi próbowali ryzykować zagrywką i częściowo odrabiali straty (16:20, 21:23). Ostatecznie set na swoją korzyść zakończyli przyjezdni (22:25) i mogli cieszyć się, że wyjadą z Belska z conanjmniej jednym punktem.

W trzeciej parti gospodarze podrażnieni niekorzystnym wynikiem zagrali jak przystało na faworytów i lidera rozgrywek.  Agresywna zagrywka Jana Sosnowskiego i Łukasza Zugaja pozwoliły odskoczyć rywalom (5:2, 15:10) i zbudować bezpieczną przewagę. W dalszej części seta podopieczni trenera Majewskiego poprawili grę w przyjęciu i całkowicie zdominowali siatkarzy z Warszawy (20:13). Trzeci set miejscowi zakończyli skutecznym atakiem wygrywając do 15.

W kolejnej odsłonie ponownie siatkarze ProNutivy szybko wypracowali bezpieczną przewagę i po asie serisowym Pawła Sęka objęli prowadzenie 10:3. Goście stracili swoje atuty z początku meczu i nie potrafili utrzymać skuteczności w przyjęciu i precyzyjnym rozegraniu. Siatkarze z Belska Dużego odzyskali pewność w grze powiększając przewagę (12:6). W końcówce goście zdołali odrobić kilka punktów, ale ostatecznie ulegli do 18.

Tym samym o wygranej w meczu miał zdecydować tie-break w który lepiej weszli belszczanie (8:4, 10:5). Gdy wydawało się, że losy meczu są przesądzone, wróciły demony z pierwszych setów. Podopieczni trenera Skorka szybko odrabiali straty doprowadzając w finałowej odsłonie do remisu 15:15. Pomimo problemów z kończeniem pierwszych akcji i kilku niewykorzystanych piłek meczowych zawodnicy ProNutivy rozstrzygnęli seta na swoją korzyść 18:16 i zainkasowali kolejne ligowe punkty. Mecz stał na wysokim poziomie i miał swoją dramaturgie, a licznie zebrani kibice nie mogli narzekać na brak emocji.

Przed spotkaniem Krzysztof Małachowski - prezes stowarzyszenia Kibicujemy z Klasą w ramach, którego działa drużyna ProNutiva SKK Belsk Duży uhonorowany został "Medalem XX-lecia Mazowiecko - Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej", który wręczył Jarosław Miałkowski - prezes MWZPS. Wśród kibiców niedzielnego meczu dostrzec można było wielu znanych trenerów i siatkarskich działaczy. Statuetkę MVP, którą wyróżniony został atakujący belskiej drużyny Paweł Sęk, wręczył Leon Bartman - siatkarz, wieloletni dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale. Miejscowej drużynie kibicowali również: Wojciech Góra - legendarny trener MKS-u MDK Warszawa i Grzegorz Szewczyk - komisarz Polskiej Ligi Siatkówki oraz niezawodna ekipa z Tomaszowa Mazowieckiego.

ProNutiva SKK Belsk Duży - KTS Flot Iskra Warszwa 3:2 (23:25, 22:25, 25:15, 25:18, 18:16)

Wyjściowe składy:
ProNutiva SKK Belsk Duży - 9 Maksymilian Taracha, 11 Jan Sosnowski, 12 Dominik Kowalczyk, 14 Paweł Sęk, 15 Jakub Nieora, 34 Robert Marcinkiewicz, 33 Antoni Milczarski - libero.
KTS Flot Iskra Warszwa - 5 Jakub Makowski, 13 Jakub Powałka, 14 Wojciech Przybylski, 7 Marcin Gałązka, 1 Kuba Gontarz, 25 Mateusz Trzciałkowski, 15 Szymon Drzazga - libero.

Zespół sędziowski:
I sędzia - Anna Banaś
II sędzia - Maciej Twardowski
sekretarz - Beata Plutka

Kolejny mecz podopieczni trenera Kamila Majewskiego rozegrają na wyjeździe w niedzielę 22 stycznia z Polcanexem Kobyłka, a 29 stycznia we własnej hali z ŻSS Len Żyrardów.