W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Data: 22.01.2023 r., godz. 14.22    Liczba odwiedzających: 133
Wójt Gminy Belsk Duży - Władysław Piątkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy - Bogusław Sikorski złożyli w niedzielę, 22 stycznia "znicz dla bohaterów walk o niepodległość 1863 roku" przy mogile powstańców w Belsku Małym.

Była to jedna z pierwszych części obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w naszej gminie.


Władze naszej gminy dołączyły do Dowódcy Garnizonu Grójec, który zaprosił na uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Święta w Kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Następnie delegacja Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej na czele z Komendantem - płk. Andrzejem Kozerą udała się do miejsc pamięci.


W Belsku Małym "znicz dla bohaterów walk o niepodległość 1863 roku" złożyli Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy wraz z przedstawicielami wojska. Obecny był również Poseł na Sejm RP - Marek Suski.


Mogiła powstańcza w Belsku Małym upamiętnia spoczywających powstańców styczniowych z oddziału naczelnika wojskowego powiatów warszawskiego i sochaczewskiego kapitana Apolinarego Młochowskiego, poległych 16 lutego 1864 roku. W 1921r. ufundowano przy niej dębowy krzyż, a 1978r. ustawiono głaz z tablicą pamiątkową. W roku 2012 samorząd gminy Belsk Duży podjął decyzję o uporządkowaniu terenu i odnowieniu powstańczej mogiły. Jest to jedno z największych miejsc pamięci o powstaniu styczniowym na terenie powiatu.


Kameralne złożenie znicza pamięci było pierwszą z uroczystości zaplanowanych przez Gminę Belsk Duży. 9 lutego w PSP im. Romualda Traugutta w Łęczeszycach odbędzie się program artystyczny poświęcony patronowi szkoły, a także powstańcom styczniowym.


Urząd Gminy w Belsku Dużym